Kolie dlouhosrstá – Collie Rough
FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRETARIAT GENERAL : 14, rue Leopold II, 6530 THUIN (Belgique)
STANDARD č. 156 / 19.10.1988 / D
Země původu: Velká Británie
Celkový dojem: Jde o psa největší krásy s klidnou důstojností. Žádná část těla není v nesprávném poměru vzhledem k celku.
Charakteristika: Stavba těla se vyznačuje silou a aktivitou, bez známek těžkopádnosti a stopy hrubosti. Výraz je velmi důležitý. Pozorujeme-li významné znaky tohoto plemene, vyznačují se dokonalou vyvážeností a správnou strukturou lebky a nosní partie a velikostí, tvarem, barvou a uložením očí a korektně nasazenýma a správně nesenýma ušima.
Povaha: Přátelsky založená, bez jakékoliv stopy nervozity nebo agresivity.
Hlava a lebka: Vyváženost hlavy je velice důležitá; musí být posuzována v poměru k velikosti psa. Při pohledu shora i z profilu se hlava podobá tupému, čistě střiženému klínu s hladkými vnějšími liniemi. Lebka je plochá, zužující se plynule po stranách v hladké linii od uší ke špičce černého nosu, aniž by vyčnívaly lícní kosti a tlama působila tence a špičatě. Při pohledu z profilu probíhají horní linie lebky a obličejové partie paralelně a rovně a jsou stejně dlouhé. Jsou odděleny lehkým, ale patrným stopem neboli odsazením. Střed mezi vnitřními koutky očí (současně centrum korektně umístěného stopu) představuje střed vyvážené délky hlavy. Konec hladkého, dobře zakulaceného nosu je tupý, nikdy hranatý. Spodní čelist silná a dobře formovaná. Hloubka lebky od nadočnicových oblouků až pod okraj spodní čelisti nesmí být nikdy nadměrná (celkově ne hluboká). Nos zásadně černý.
Oči: Velice důležitý bod dodávající psovi půvabný výraz. Střední velikosti (v žádném případě ne příliš malé), poněkud šikmo uložené, mandlového tvaru, barvy tmavě hnědé, vyjma jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých jsou oči (jedno nebo obě, celé nebo částečně) modré nebo modře skvrnité. Výraz plný inteligence, s živým a bystrým pohledem při naslouchání.
Uši: Malé, na lebce nasazené ani blízko, ani příliš daleko od sebe. V klidu položené dozadu, avšak jakmile je vzbuzena pozornost psa, jsou otočeny dopředu a neseny zpola vztyčené, tj. přibližně dvě třetiny uší stojí vzpřímeně a horní třetina je sklopena přirozeným způsobem dopředu až pod vodorovnou linii přehybu.
Tlama, chrup: Zuby dobré velikosti. Čelisti silné, s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní zuby přesahují bez mezery spodní zuby a jsou kolmo vsazené v čelisti.
Krk: Svalnatý, silný, přiměřené délky, dobře klenutý.
Hrudní končetiny: Lopatky šikmé a dobře zaúhlené. Běhy rovnoběžné a svalnaté, přičemž lokty se nestáčí ani dovnitř ani ven, s nepříliš silnými kostmi.
Tělo: V porovnání s kohoutkovou výškou trochu delší; hřbet pevný, s lehce klenutými bedry. Žebra dobře klenutá. Hluboký hrudník, přičemž za lopatkami značně široký.
Pánevní končetiny: Stehna svalnatá; končetiny suché a šlachovité pod dobře zaúhlenými kolenními klouby. Hlezna nízko usazená a silná.
Tlapy: Oválné, s dobře vyplněnými polštářky. Prsty na předních tlapách dobře vyklenuté, na zadních tlapách trochu méně vyklenuté a těsně sevřené.
Ocas: Dlouhý, pevná část dosahující nejméně k hlezennímu kloubu. V klidu je nesen nízko se špičkou lehce zvednutou. Při vzrušení může být nesen výše, avšak nikdy ne nad hřbetem.
Chůze, pohyb: Pohyb je nepřehlédnutelným, charakteristickým znakem tohoto plemene. Dobře stavěný pes nikdy nevytáčí lokty, přesto jsou přední tlapy při pohybu poměrně blízko u sebe. Křížení končetin, kličkující nebo valivá chůze je vysoce nežádoucí. Při pohledu zezadu stojí pánevní končetiny od hlezenního kloubu k zemi paralelně, avšak ne příliš těsně u sebe. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý. Silné zadní běhy s vydatným posunem. Odpovídající prostorný krok je žádoucí, měl by být lehký a bez námahy.
Osrstění: Přizpůsobuje se obrysům linie těla, velmi husté. Krycí srst hladká, tvrdá na dotek; podsada jemná, kožešinová a velmi hustá, skoro skrývající kůži. Límec a náprsenka bohaté. Na masce a obličeji hladká a krátká. Na špičkách uší hladká a krátká, směrem ke kořenům uší srsti přibývá. Praporce na hrudních končetinách bohaté. Pánevní končetiny až k hleznům hojně osrstěné, od hlezna dolů však osrstěné krátce a hladce. Ocas osrstěn velmi bohatě.
Barva: Tři uznávané barvy: sobolí-bílá, trikolor a blue-merle.
Sobolí barvy: všechny odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstínu sobolí. Světlá slaměná nebo krémová barva jsou vysoce nežádoucí.
Trikolor: převládající černá se sytými, tříslově zbarvenými znaky na hlavě a končetinách. Zrzavý nádech na vrchní srsti je vysoce nežádoucí.
Blue-merle: převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě mramorovanou kresbou. Syté tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich nepřítomnost se nepenalizuje. Velké černé skvrny, břidlicové zabarvení nebo zrzavý nádech jak na vrchní srsti, tak v podsadě jsou vysoce nežádoucí.
Bílé znaky: všechny výše uvedené barvy se mohou vyznačovat pro kolie typickými bílými znaky. Obvyklá je tato kresba: celý nebo částečně bílý límec, bílá hruď, končetiny a tlapy, bílá špička ocasu. Na obličejové partii a/nebo na lebce se může vyskytovat lysina.
Výška: Výška v kohoutku: psi 56 - 61 cm, feny 51 - 56 cm
Vady: Všechny odchylky od předcházejících bodů se považují za vady, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni jejich odchylky.
Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.
Standard FCI 156 / 19.10.1988 ; Revize: 18.5.2003 (Klub chovatelů kolií a sheltií - Praha)
Pěkná ouška a jak na to.
http://www.planetarough.wz.cz/CZ/SHOW_collies/show_collie_upra.htm
Na tomto odkazu najdou radu majitelé kolií, kteří chtějí dopřát svému svěřěnci tak zvanou "korunku", tvořenou sametovými
oušky, vysvobozenými z přemíry husté srsti.
Hlava je při pohledu na kolii dominantní a pěkně viditelná ouška jí dodávají svěží, bystrý výraz.
Někdo může namítnout, že pastevci v minulosti jistě svým koliím ouška takto neupravovali, ale faktem je,
že jejich psi neměli tolik srsti a stejně zarostlou hlavu, jako je tomu dnes.Kdo má jen trochu chuti do úpravy své kolie,
nebojte se vzít nůžky a udělat první krok.Není to těžké.Hlavní zásadou je, aby špičky nůžek směřovaly při sřihu kolmo
k ohybu ucha, ne rovnoběžně s ním.Případný zoubek na srsti brzy doroste a při každém opakování
bude tento úkon pro vás jednodušší a výsledek lepší.Doporučuji asistenci druhé osoby, která dohlédne na to,
aby váš miláček spolupracoval a vy se mohli soustředit, majíc v jedné ruce ouško psa a ve druhé šikovné malé nůžky
(moje mají 14 cm).
Je lepší tuto úpravu provádět častěji, minimálně 1x za měsíc, nečekat, až ouška nejsou v srsti téměř vidět.
Je pravděpodbné, že u kolií, které budete upravovat poprvé, se dostaví dokonalý výsledek až po opakovaném zásahu
a to kvůli velkému množství srsti na straně jedné a malému množství zkušeností na straně druhé :-)
Nenechte se odradit! Berte prosím moje slova jako upřímné povzbuzení, výsledek bude jistě stát za to! 17.5.2009
Zde rovněž najdete fotodokumentaci úpravy uší a tlapek:
http://tetatet.kennels.ru/ - klikněte na Gallery/3. řádek zadání/Příprava psa k výstavě, v azbuce-Podgotovka Kolii k vystavke
Osvědčený, velmi kvalitní kartáč Mason Pearson lze objednat na následujících adresách:
Klikněte na obrázek pro otevření v novém okně.
(materiál-bristle+nylon)
http://www.zbozi.cz/?sId=G1OcH5Tto-0r&q=mason+pearson
http://eshop.salonoliver.cz/značka*Mason
Bonitační řád
(převzato z Moravskoslezského klubu chovatelů kolií a sheltií)
-
Bonitace je odbornou chovatelskou činností, která na základě poznatku o exterierových a povahových přednostech, nedostatcích a vadách v porovnání s platným standartem FCI slouží k chovné upotřebitelnosti bonitovaného jedince. Absolvování bonitace je základní podmínkou pro zařazení do chovu a pro chovatele je vodítkem k výběru chovných páru
-
Podmínkou pro absolvování bonitace je :
-
Úcast bonitovaného jedince, ve věku nejméne 12ti měsícu, na výstavě kategorie Speciální, Klubová, Národní nebo Mezinárodní konané na Území České republiky
-
věkové zařazení pro bonitaci a chovnost
-
- collie psi i feny
-
- bonitace od 15 měsícu
-
- chovnost od 18 měsícu
-
- sheltie psi i feny
-
- bonitace od 12 měsícu
-
- chovnost od 15 měsícu
-
cenění na bonitaci pro uznání chovnosti
-
- collie i sheltie
-
- pes - známkou výborný, velmi dobrý
-
- fena - známkou výborná, velmi dobrá, dobrá
-
u collií se povoluje ztráta nefunkčních zubu. Tyto nesmí chybět vedle sebe, aby nevznikla velká mezera. Nůžkový skus, řezáky a špičáky (to je 6 řezáku v horní i v dolní čelisti) musí být zachovány. Snížení počtu zubu bude mít vliv na bonitační hodnocení a zařazení do chovu. Každým chybějícím zubem se snižuje známka o jeden stupen
-
u sheltií se povoluje ztráta následujících zubů:
-
- u psů - 1 premolar, obě M3
-
- u fen - 2 premolary, obě M3
-
obě varlata musí být v šourku
-
agresivní jedinec nesmí být použit k chovu
-
Dokladem o Účasti a ocenění na výstavě, který musí být na bonitaci předložen, je zápis v příloze průkazu původu nebo výstavní posudek s uvedením ocenění.
-
Bonitaci provádí tříčlenná, výborem stanovená bonitační komise, obsazená posuzovatelem exteriéru, poradcem chovu, presidentem klubu, nebo jím pověřeným zástupcem. Bonitační komise muže v závažných případech odložit své rozhodnutí o zpusobilosti k chovu na príští bonitaci, toto je možno pouze jedenkrát
-
Bonitační komise vystaví bonitační list, výsledek bonitace včetně známky a výšky musí vyznačit v průkazu původu spolu s datem a místem konání bonitace. Účastní-li se bonitace jedinec před dosažením 18ti měsíců stáří, pak je nutné do průkazu původu uvést text:
"Chovné využití možné od ...(datum)".
-
Rozhodnutí bonitační komise, zda je jedinec chovný nebo nechovný, je konečné a nelze se proti němu odvolat
-
Povinností majitelu importovaných jedinců ze zahraničí je předvést je k bonitaci i tehdy, absolvoval-li tento jedinec bonitaci v zemi, odkud byl dovezen
-
Individuální bonitace a krytí před bonitací jsou nepřípustná
-
Moravskoslezský klub chovatelu collií a sheltií uznává výsledky bonitací dalších klubu v České republice, které sdružují stejná plemena, to je Klubu chovatelu collií a sheltií Praha a Českého klubu chovatelu sheltií
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
-
Porušením výše uvedených ustanovení tohoto řádu se chovatel nebo majitel (držitel) chovného jedince vystavuje kárnému řízení. Za opětovné nebo hrubé porušení tohoto řádu muže být z Klubu vyloučen
-
Případné změny a dodatky k tomuto Řádu, které budou jeho nedílnou součástí, budou aktuálně publikovány v Klubových zprávách
-
Zápisní a bonitační řád schválený výborem klubu v tomto znění nabývá Účinností dnem 1.4.2006, kdy byl v plném znění schválen předsednictvem Klubu
-
Chovatelský, zápisní a bonitační řád Moravskoslezského klubu chovatelu collií a sheltií, který byl v platnosti od 1. 1. 2001 se ruší v plném rozsahu
Klikněte na obr.pro zvětšení
Na koliím foru - http://collie-rough.blueforum.cz/--_,_ - jsem našla tyto dobré rady, týkající se socializace štěněte.
Myslím, že tady každý najde inspiraci.
Seznam věcí, které by vaše štěně mělo zažít ve věku 11 až 20 týdnů.
12 různých povrchů
Dřevo, tráva, koberec, chodník, beton, bláto, mokrá tráva, kaluž, mříže, dlaždice, štěrk, lino. Pobyt v různé výšce – na stole, na klíně, v autě, na schodech.
Hra s 12ti různými objekty
Chlupaté hračky, velké a malé míče, plastikové láhve, pískací hračky, dřevěné hračky a objekty, papír, karton, klíče, přetahovací hračky, různé druhy hadříků a látek, plechovky.
Zkušenost s 12ti různými prostředími
Zahrada, domov jiných lidí, parkoviště, obchod, hřiště nebo sportoviště, les, pastvina s domácími zvířaty, 2 dopravní prostředky, rušná ulice, společnost jiných psů, park.
Setkání a hra s 12ti různými lidmi
Děti, dospělí (hlavně muži), senioři, lidé na vozíku, lidé s holí, s kloboukem, se slunečními brýlemi, a dlouhým kabátem, různé barvy pleti.
12 různých zvuků
Začněte s nízkou úrovní hluku a dostatečnou vzdáleností, aby se štěně nevyděsilo na zvuky se nestalo citlivé. Bouchání dveří, ždímání pračky, zvonek u dveří, křičící děti, velká auta, motorky, skateboard a kolečkové brusle, nákupní vozíky, tleskání, hlasitý zpěv, upadnutí hrnce, hlasitá hudba, vysavač, sekačka na trávu, hlasy zvířat (koně, kozy, krávy) .
12 rychle pohybujících se objektů
Skateboard, kolečkové brusle, bicykly, motorky, auta, běžící lidé, běžící kočky (a veverky), hubice vysavače, mop, metla, kutálející se balón, letící pták.
Zažít 12 výzev
Vylézt na krabici, skočit dolů, běhat kolem, projít tunelem z krabice, chodit po schodech, přelézat překážky, schovávat se za ně, projít dveřmi, projít šoupacími dveřmi na fotobuňku, deštník, velký balón, projít se po nepevném, nestabilním povrchu (lávka, kývající se stůl), koupel
Manipulace s tělem 12ti různými způsoby známou osobou
Být držen podpaží, za hrudník, na podlaze, mezi koleny majitele, v náručí, na klíně, kouknout do uší, tlamy, mezi prsty
Jíst z 12ti různých nádob
Nestabilní miska , kovová miska, plastová nádoba, papírová krabice, hrnek, talířek, pánev, lžička, taška, cestovní miska z látky, inteligentní hračky (Kong), ruka
Setkání s 12 psy různých tvarů
Nejprve dospělí, u kterých jsme si jisti, že štěněti neublíží, pak štěňata sejně stará. Psi různých velikostí, typů srsti, barvy, pohlaví, kastráti, různého temperamentu a aktivity
Hrát spoustu her se známými lidmi a psy
Přetahování, přinášení, na honičku, hravý boj.
Být sám 12krát během týdne
Být izolován od ostatních zvířat i lidí na 5 – 45 min. Dobu i místa, kde je pes sám měňte a střídejte, někdy v autě, někdy v hlučném prostředí, někdy v klidném, někdy potmě, v přepravce. Izolace by neměla být pro štěně traumatizující a neměla by vyvolat nářek. Dovolte štěňátku, aby se nejprve na prostředí, místnost, přepravku adaptovalo a bylo tam klidné předtím, než jej tam necháte samotné.
Když něco chci, musím si o to slušně říct
12krát denně při každé možné příležitosti, během každé vhodné interakci trénujte „Prosím, já chci.“ Jakmile štěňátko něco chce (na gauč, jídlo, jít ven, pozornost), vyžadujte po něm sebekontrolu – počkejte, až si SAMO sedne. Nevyvolávejte sednutí povelem, to není sebekontrola, ale vyčkejte, až sednutí samo nabídne.
Teď mluví dospělí
12krát týdně úplně ignorujte štěně, když si vyžaduje pozornost.*
Převzato a upraveno z Laurence, K. Learning about pups: Specklettes 11 – 20 weeks something new every day. Teaching Dogs Magazine, May, June, July 2007, vol. 5, issue 3, s 36 – 37.
|